Fugi i spoinowanie

Aktywne filtry

Weber.fug 877 elastyczna... Weber.fug 877 elastyczna... 2
Dostępny
weber.fug 877 elastyczna fuga do płytek ceramicznych, uszlachetniona tworzywem sztucznym Najważniejsze właściwości • do okładzin ściennych i podłogowych w pomieszczeniach suchych i mokrych • odporna na niewielkie naprężenia i ruchy np. na płyty g-k, ogrzewanie podłogowe • po utwardzeniu odporna na ścieranie, wodę, środki czyszczące • nie ma tendencji do...
Weber.fug 872 elastyczna... Weber.fug 872 elastyczna... 2
Dostępny
Zestawy klejowe do płytek

Weber.fug 872 elastyczna fuga do płytek ceramicznych w basenach

14FUG872/25/3D
109,78 zł
weber.fug 872 elastyczna fuga do płytek ceramicznych w basenach Najważniejsze właściwości • szczególnie polecana do okładzin w basenach • do okładzin ściennych i podłogowych w pomieszczeniach suchych i mokrych • odporna na niewielkie naprężenia i ruchy np. na płyty g-k, ogrzewanie podłogowe • po utwardzeniu odporna na ścieranie, wodę, środki czyszczące •...
Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Powinny być twarde, mocno przylegające do płytek, odporne na zarysowania i pęknięcia. Jak dobrać fugi, aby być zadowolonym z efektu?

Fugi, które wypełnią spoiny między płytkami, dobieramy nie tylko pod względem koloru. Należy też wziąć pod uwagę rodzaj okładziny, szerokość wypełnienia i miejsce, w którym będziemy kłaść fugę. Możemy wybierać z wielu rodzajów tych produktów: są fugi cementowe, epoksydowe (z żywic organicznych), akrylowe, polimerowe, silikonowe.

Najprostsze fugi cementowe uchodziły przez lata za najmniej trwałe i polecano je głównie do wnętrz. Miały sporą nasiąkliwość, a więc i niską mrozoodporność, nie były odporne na ścieranie, łatwo się wymywały i wykruszały. Jednak dziś producenci mocno modyfikują ich skład, więc fugi z cementu mają lepsze parametry i szersze zastosowanie. Wykorzystuje się je przy spoinowaniu wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych, materiałów z kamienia czy luksferów. Sprawdzą się we wnętrzach, na podłogach i ścianach łazienek czy kuchni. Ten typ fug jest odpowiedni do wypełniania szczelin o szerokości do 15 mm.

Gruboziarniste fugi cementowe można też wykorzystać na zewnątrz, np. przy spoinowaniu płytek tarasowych czy elewacyjnych. Jednak lepszym wyborem będą tzw. elastyczne fugi cementowe, czyli uszlachetniane dodatkiem tworzyw sztucznych. Są trwalsze, odporne zarówno na wodę, jak i na ścieranie. Uchodzą za produkty najbardziej uniwersalne, przeznaczone do fugowania niemal każdego rodzaju okładziny i w rozmaitych warunkach. Sprawdzą się na zewnątrz i w przestrzeniach o wysokim natężeniu ruchu. Mogą być stosowane w domowych łazienkach, na balkonach, tarasach czy basenach. A także w gmachach użyteczności publicznej, typu lotniska czy dworce. Polecane do stosowania na spoiny szerokości 2-20 mm.

Kolejną grupą produktów są fugi epoksydowe, będące mieszaniną żywicy epoksydowej i specjalnych utwardzaczy. Są one wyjątkowo trwałe, wodoszczelne, odporne na wysoką temperaturę, czynniki chemiczne i mechaniczne. Ze względu na te właściwości zwykle mają specjalne przeznaczenie. Wykorzystuje się je do spoinowania dużych powierzchni narażonych na działanie agresywnych chemikaliów czy zniszczenia mechaniczne, a więc w supermarketach, fabrykach, basenach publicznych, szpitalach. Bardzo mocno sklejają płytki, co nie zawsze jest zaletą. W tym przypadku wymiana fugi raczej nie będzie możliwa bez ryzyka uszkodzenia płytek. Nie przepuszczają również pary wodnej, więc nie poleca się używać ich na zewnątrz.

W ofercie rynkowej są też wygodne do stosowania fugi akrylowe. Nie wymagają rozrabiania z wodą. Sprzedawane są w wiaderkach, w postaci pasty gotowej do użycia i w dowolnym kolorze uzyskanym z mieszalnika, jak w przypadku farb. Fugi te stosuje się w pomieszczeniach o dużym poziomie wilgoci, jak pralnie czy kuchnie. Duża elastyczność akrylu sprawdza się też w miejscach narażonych na odkształcenia, na przykład na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym, przy spoinowaniu płyt gipsowych czy materiałów drewnopochodnych. Fugi akrylowe wypełnią szczeliny o szerokości 1-10 mm.

Oprócz tego na rynku znajdziemy grupę fug, które pełnią funkcję uszczelniaczy. Fugi poliuretanowe, silikonowe, silikonowo-kauczukowe, akrylowe to gotowe, elastyczne masy przeznaczone do wypełniania miejsc szczególnie narażonych na odkształcenia. Sprzedawane są w kartuszach lub tubach, z których bezpośrednio się je aplikuje. Fugi te są wodoszczelne, odporne na pleśń, często grzybobójcze. Wypełnią szczeliny przy urządzeniach sanitarnych w kuchniach, łazienkach, a także między płytkami w narożnikach ścian czy w połączeniach z posadzką. Stosuje się je na szczeliny szerokości 5-30 mm.

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania.

Nasz serwis używa plików cookies. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Brak zmiany tych ustawień oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji