Dobra wiadomość, jeśli ćwiczysz tylko w weekend

Dobra wiadomość, jeśli ćwiczysz tylko w weekend

 

Większość z nas ma świetne intencje, jeśli chodzi o ćwiczenia, ale po uwzględnieniu pracy, opieki nad dziećmi, dojazdów do pracy i utrzymywania pewnych pozorów porządku w domu, sesje treningowe często spadają na dół listy w pracowite dni.

W rezultacie niektórzy ludzie mają tendencję do upychania wszystkich swoich ćwiczeń w weekend, idąc na jeden lub dwa duże treningi na siłowni lub długie biegi w dni wolne, zamiast rozłożyć je na cały tydzień.

Jeśli tak jest w twoim przypadku, to nowe badanie dostarcza dobrych wiadomości, sugerując, że duży zryw ćwiczeń w weekend jest równie dobry jak rozłożenie aktywności na cały tydzień.

Amerykańscy badacze przez 10 lat obserwowali 350 000 osób, aby sprawdzić, jak dobrze radzą sobie tzw. weekendowi sportowcy.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Internal Medicine, sugerują, że liczy się rodzaj i całkowita ilość ćwiczeń, a nie ilość sesji.

Warto zauważyć, że wytyczne NHS zalecają 150 minut aktywności o umiarkowanej intensywności (takiej jak szybki spacer, jazda na rowerze lub aerobik wodny) lub 75 minut aktywności o dużej intensywności (takiej jak bieganie, pływanie lub aerobik) tygodniowo, a wytyczne mówią o „ćwiczeniu równomiernie przez 4 do 5 dni w tygodniu lub codziennie”.

Wielu uczestników amerykańskiego badania wykonało taką ilość ćwiczeń w ciągu tygodnia. Niektórzy jednak wcisnęli ją w jedną lub dwie sesje, zamiast rozłożyć ją w czasie.

Ci, którzy osiągnęli zalecany poziom aktywności, czy to w ciągu tygodnia, czy w weekend, mieli niższe ryzyko śmierci niż ci, którzy robili mniej niż zalecana ilość. To duże badanie sugeruje, że jeśli chodzi o ćwiczenia, to nie ma znaczenia, kiedy je wykonujesz.

Najważniejszą rzeczą jest to, że aktywność fizyczna jest podejmowana w pierwszej kolejności.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w weekend, czy rozkładasz to na cały tydzień, dąż do 150 minut aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

Ćwiczenia mogą poprawić stan zdrowia, zmniejszając ryzyko chorób serca i układu krążenia, takich jak zawał serca i udar mózgu.

You may also like

Comments are closed.

More in Ciekawostki