Jak leczyć oparzenia słoneczne

Niezależnie od tego, czy przypadkiem zapomniałaś nałożyć kremu z filtrem, czy też oddałaś się bezczelnej sesji opalania na słońcu (mimo że wiemy, że technicznie rzecz biorąc, nie ma bezpiecznego sposobu na opalanie się), niewielu z nas jest obcych oparzonej słońcem skórze.

Oparzenia słoneczne to nie żart i mogą być bardzo bolesne, nie wspominając o tym, że są niebezpieczne dla naszego zdrowia (czy wiesz, że jedno oparzenie słoneczne w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania ponad dwukrotnie zwiększa szanse na rozwój czerniaka w późniejszym okresie życia)?

Niemniej jednak, zdarza się to najlepszym z nas i wszyscy zostaliśmy przyłapani na słońcu bez filtra przeciwsłonecznego, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak najlepiej radzić sobie z oparzeniami słonecznymi, gdy już je doznasz.

Jak leczyć oparzenia słoneczne

Susie mówi, że pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy zauważysz, że jesteś poparzony słońcem, jest ucieczka ze słońca. Zdejmij wszystkie przylegające ubrania i ochłodź swoją skórę. 'Wbrew powszechnemu przekonaniu, chłodna do letniej woda jest najlepszym rozwiązaniem, a lodu należy unikać. Kąpiel z płatkami owsianymi i kilkoma łyżkami sody oczyszczonej może pomóc schłodzić skórę i złagodzić swędzenie. Niezależnie od tego, czy jest to kąpiel, prysznic czy zimne okłady, dąż do stosowania metody chłodzenia skóry kilka razy dziennie.

Jeśli jesteś oparzony słońcem, prawie na pewno jesteś odwodniony. Podejmij wspólny wysiłek, aby zwiększyć spożycie wody w tym czasie.

Weź środek przeciwzapalny

Następnym krokiem w tym, jak leczyć oparzenia słoneczne, jest to, że powinieneś wziąć środek przeciwzapalny, taki jak ibuprofen, naproksen lub aspiryna, aby pomóc obniżyć wszelkie stany zapalne i dyskomfort.

Chcesz kontrolować utratę wilgoci tak bardzo, jak to możliwe, więc stosowanie bezalkoholowego kremu chłodzącego kilka razy dziennie jest kluczowe. Zalecamy przechowywanie produktów aftersun w lodówce, aby były one dodatkowo kojące po nałożeniu. Doustne leki przeciwhistaminowe mogą również pomóc kontrolować swędzenie podczas procesu gojenia.

Staraj się unikać makijażu

Bądź tak samo życzliwy i cierpliwy dla swojej twarzy, jak dla skóry w mniej widocznym miejscu. Teraz prawdopodobnie nie jest czas, aby próbować ukryć oparzenia słoneczne za pomocą dużej ilości makijażu i jest to dobry czas, aby pominąć retinol i środki złuszczające.

Unikaj wazeliny

Najlepiej unikać ciężkich emolientów na bazie ropy naftowej, takich jak Vaseline i Sudocrem, ponieważ nie pozwalają one skórze oddychać, a zamiast tego zatrzymują ciepło, co z kolei może pogorszyć oparzenia słoneczne.

I nawet nie myśl o złuszczaniu. To jest czas, aby to pominąć. Nie przyspieszy to naprawy, a wręcz może pogorszyć oparzenie. Nawilżaj obficie i bądź cierpliwy.

Również: „Nie wybieraj! Ponownie, nawilżaj obficie i pozwól, aby uszkodzona skóra naturalnie się złuszczyła”.

Pamiętaj: możesz się oparzyć w pochmurny dzień

Mitem dotyczącym oparzeń słonecznych jest to, że nie można się poparzyć, gdy jest pochmurno, ale Susie mówi, że to po prostu nieprawda. Promienie UV są tak samo obecne w pochmurny dzień, jak i w słoneczny.

Ważne jest, aby pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna nie jest raz i koniec. Musisz nakładać go ponownie kilka razy dziennie, aby zachować jego skuteczność. Jest to szczególnie ważne po pływaniu lub spoceniu się, nawet w przypadku wodoodpornego filtra przeciwsłonecznego.

W przypadku szczególnie poważnych oparzeń

Może być konieczne zaangażowanie lekarza lub lekarza. Poważne oparzenia słoneczne stwarzają idealne warunki do rozwoju infekcji, a kiedy skóra jest już tak osłabiona, bardzo szybko może się pogorszyć. Wówczas konieczna będzie profesjonalna interwencja.

You may also like

Comments are closed.

More in Uroda