5 znaków, że jesteś uzależniony od swojego telefonu, według psychologa

Telefony komórkowe mogą być świetne do wielu rzeczy – utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, nawigowania po nowym mieście, zamawiania jedzenia lub taksówki – ale badania wykazały, że nie są one dokładnie fantastyczne dla naszego zdrowia psychicznego.

Nadmierne korzystanie ze smartfonów wiąże się z trudnościami w regulacji emocji, impulsywnością, uzależnieniem od sieci społecznościowych, nieśmiałością i niską samooceną – a wielu z nas zna to uczucie rozdrażnienia, które przenika nasz mózg po zbyt długim przeglądaniu stron.

Dlatego też niedawny filmik psychiatry dr Smith – który pomaga edukować ludzi na temat ich zdrowia psychicznego i tego, jak o nie dbać – naprawdę uderzył w sedno.

Filmik, zatytułowany '5 znaków, że jesteś uzależniony od swojego telefonu’, zawierał listę zachowań i uczuć, na które należy zwrócić uwagę.

'Wypełniasz każdą możliwą chwilę dnia przewijając na swoim telefonie, tracąc godziny czasu bez uświadomienia sobie’ napisała, obok krótkiego klipu, w którym patrzyła na swój telefon podczas toalety (poprzednie badanie sugerowało, że 9 na 10 użytkowników smartfonów patrzy na nich w toalecie).

'Ciągle sprawdzasz to i czujesz się niezdolny do zatrzymania, nawet gdy chcesz’ był następnym punktem, a następnie 'Czujesz się samotny lub wzburzony, gdy jesteś bez telefonu przez okres czasu’.

W następnym klipie dr Julie jest widziana, jak patrzy na swój telefon pod biurkiem, podczas gdy rzekomo jest na służbowej rozmowie wideo (coś, do czego wiele osób przyznało się w komentarzach pod jej wideo). 'Zaniedbujesz swoją rolę lub obowiązki, aby spędzić więcej czasu na swoim telefonie’ – czytamy w podpisie.

Ostatnim znakiem uzależnienia i czymś, do czego wiele par będzie się odnosić (zwłaszcza jeśli kiedykolwiek spędziłeś wieczory przewijając się obok siebie) jest 'Twoje relacje cierpią, ponieważ twój czas razem jest spędzany na telefonie, a nie na łączeniu’.

Oczywiście, nie każdy będzie na skrajnym końcu wszystkich tych zachowań, ale jest prawdopodobnie jeden lub dwa znaki można odnieść się do tej listy. Na szczęście było mnóstwo pomocnych wskazówek od zwolenników Dr Julie, z ludźmi zalecających planowanie wolne od telefonu wieczory w tygodniu, co dobrze wykorzystać funkcje Do Not Disturb lub pobieranie narzędzi blokowania aplikacji, takich jak Focus Lock, który zatrzymuje patrząc na niektórych aplikacjach przez określony czas. Książka Catherine Price „How To Break Up With Your Phone” jest również dobrą lekturą, jeśli martwisz się o korzystanie ze smartfona.

You may also like

Comments are closed.