Terapia HRT w menopauzie

Szacuje się, że spośród 2,5 miliona kobiet przechodzących obecnie przez menopauzę w Wielkiej Brytanii, mniej niż dziesięć procent decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, pozostawiając wiele innych cierpiących w milczeniu. Po badaniu z 2002 roku łączącym HRT ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, liczba kobiet przyjmujących ją zmniejszyła się o ponad połowę, ale obecnie uważa się, że ryzyko przewyższa korzyści. Tutaj kobiety dzielą się swoimi poglądami.

Alison, lat 61, jest kierownikiem ds. marketingu. Jest rozwiedziona, ma córkę w wieku 25 lat i jest w związku. Czuję się całkowicie oszukana, jeśli chodzi o HRT. Nigdy mi jej nie przepisano
a teraz, gdy jestem po menopauzie, mój lekarz mówi, że jest już za późno, bym mogła ją brać. Czuję, że to mnie ominęło, zwłaszcza w kwestii cennej ochrony kości.

Od połowy lat 40. stopniowo przestawałam miesiączkować, ale w przeciwieństwie do niektórych kobiet nie doświadczyłam poważnych objawów menopauzy, więc nie przyszło mi do głowy, by rozważyć HRT.
W kwietniu ubiegłego roku spędziłam tydzień w klinice wellness we Włoszech. Lekarka, która tam pracowała, była zdumiona, gdy usłyszała, że nie biorę HRT. Powiedziała mi, że wszystkie włoskie kobiety w wieku menopauzalnym są poddawane tej terapii, głównie w celu ochrony kości.

W Wielkiej Brytanii badanie kości wykazało, że mam osteoporozę (niską gęstość kości) w biodrze i kręgosłupie, i jestem zagrożona złamaniem. Muszę teraz przyjmować lek, który spowalnia rozwój tego stanu. Gdybym przyjmowała HRT, moje kości byłyby chronione.
Mam coroczne badania lekarskie w pracy – dlaczego nikt wcześniej nie zasugerował mi badania kości?

Ostatnio zapytałam o HRT dla mojego libido, które spadło na podłogę. Ale lekarz powiedział, że terapia hormonalna nie będzie odpowiednia po menopauzie. Powiedział, że niskie libido jest normalną częścią „łuku starzenia się”. W magazynach, wiele gwiazd przysięga na HRT. Mówią, że uczyniła cuda dla ich skóry, włosów i życia seksualnego – choć oczywiście mają też pieniądze na dietetyków, osobistych trenerów i drogie kremy do skóry, więc kto wie?
Moje pokolenie kobiet ma potencjał, by dożyć wspaniałego wieku – 90 lat lub nawet więcej. Chcę pozostać tak zdrowa, jak tylko mogę, przez jak najdłuższy czas. Wydaje mi się, że mam wysoki poziom energii, ale nie chcę skończyć wątły i garbaty lub ze złamanym biodrem.

Wierzę, że jeśli jesteś dość zdrowy, możesz zostać pominięty, jeśli chodzi o HRT. Kiedy byłam w wieku 50 lat, nikt nigdy nie mówił o tym. Teraz wszyscy mówią, jakie to wspaniałe, ale dla mnie jest już za późno.

 

You may also like

Comments are closed.

More in Zdrowie